Siekierka - jak wybrać? Która najlepsza?

| 0 Komentarzy
Siekiery, choć w większości pozornie do siebie podobne, są bardzo zróżnicowane. Jak wybrać najlepszą?

Budowa siekiery

Jaka siekiera jest, każdy widzi, ale ponieważ nie każdy się przygląda, warto dowiedzieć się, jak tak naprawdę wygląda siekiera. W zasadzie składa się z trzonka i ostrza, jednak w przypadku obu tych elementów istnieje pewna różnorodność: trzonek może być albo z jesionu albo z hikory, a ostrza? Najczęściej są to dziś odlewy, ale można wciąż kupić siekiery kute – są one trwalsze i twardsze od odlewów. Dość rzadko spotykanym typem ostrza są noże z włókna węglowego – lekkie, ale wytrzymałe, dlatego w nie właśnie są wyposażone siekiery do survivalu. Kształty ostrzy również są różne, a wynika to z odmiennego przeznaczenia poszczególnych typów, które teraz zostaną pokrótce omówione.

Polecane siekiery

Siekiery – typy i zastosowania

Karczowniki i toporki: są to niewielkie siekiery, których masa nie przekracza zwykle jednego kilograma. Mają krótkie trzonki, dlatego siła przyłożona do ostrza nie jest duża i te typy siekier wykorzystuje się przy drobniejszych pracach: rąbaniu drobnych gałęzi albo karczowaniu krzewów.

Siekiery tarnowskie: mają ostrze ustawione pod niewielkim kątem i stosowane są głównie w leśnictwie. O tym, że jest to siekiera do lasu, ale niekoniecznie najlepsza siekiera do ścinania drzew o grubszych pniach, przesądza nieszczególnie długi trzonek i stosunkowo mała waga (około 2-2,5 kg).

Siekiery do rozłupywania: łupanie drewna wymaga olbrzymiej siły, a tę, zgodnie z zasadami fizyki, uzyskać można na dwa sposoby – przez zwiększenie masy ostrza albo wydłużenie ramienia dźwigni, czyli trzonka. Ten typ siekier może ważyć ponad 4 kilogramy, a trzonek jest bardzo długi, dzięki czemu ostrze nachylone pod niewielkim kątem jest w stanie rozłupać nawet twarde drewno.

Siekiery ciesielskie, zwane też merlinami albo siekieromłotami mają proste, niezbyt długie trzonki, a zamiast obucha zamocowany jest młot. Takie narzędzia nadają się nie tylko do rozłupywania drewna, ale także do ciosania nawet twardych pni.

Siekiery obosieczne zwane powszechnie kanadyjskimi – mają podwójne ostrze, dzięki czemu po stępieniu się jednego z nich nie trzeba przerywać pracy. Są to genialne siekiery do ścinania drzew, ale ze względu na wysoką cenę i sporą wagę rzadko znajdują zastosowanie w pracach amatorskich, choć jako siekiery do rąbania są niemal bezkonkurencyjne.

Siekiery uniwersalne – w zależności od producenta siekier definicja „uniwersalności” może być różna. Zwykle są to niewielkie siekiery o niedużej masie i niezbyt długich trzonkach, przez co przypominają toporki i karczowniki, a mają również podobne zastosowanie – do cięcia niewielkich gałązek się nadają, ale do rąbania już nieszczególnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając siekierę?

Istnieją pewne cechy, które trzeba sprawdzić zawsze, poszukując dobrej siekiery.

  • Jakość wykonania: im cięższa siekiera, tym staranniej musi być wykonana, bo tym większe obciążenia będzie znosiła w czasie pracy, a od jakości materiałów i ich połączeń zależy nie tylko wydajność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
  • Uchwyt: warto poszukać siekier z profilowanym uchwytem, który można pewnie złapać nawet lekko wilgotną dłonią bez obawy o to, że siekiera wyślizgnie się z dłoni. Dodatkowe powłoki antywstrząsowe zwykle niewiele dają i często są najsłabszym elementem całej konstrukcji, więc najczęściej opłaca się poszukać prostej, ale solidnej siekiery z dobrym uchwytem.
  • Jakość ostrza: twarda stal może zostać łatwo naostrzona, ale równie łatwo się stępi. Wybór najtańszej siekiery jest niczym wróżba konieczności częstego ostrzenia.
  • Marka: obecnie na rynku dominują wśród wysokiej jakości narzędzi siekiery Fiskars, choć firma ta ma coraz więcej konkurentów, szczególnie w przypadku siekier ciesielskich albo dedykowanych do wycinki drzew leśnych.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.